OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zalovit si v pokladnici zlatého thrash metalového fondu, to je vždy příjemná a milá záležitost. Ať hmátnete kam hmátnete, vždy se na vás usměje mládežnicky pohrdavý výraz partičky sebevědomých vlasáčů, a vždy ho k tomu doprovodí muzika, která v jistém ohledu nemá absolutně žádné konkurence. Drsná, rychlá a ošklivá třeba jako třímilimetrový nežit uprostřed čela obtloustlého a zpoceně funícího manažera nevídaně výdělečného obchodního řetězce. V tom všem nicméně spočívá všechna její krása, krása, která je hmatatelná v každičkém okamžiku její dnes již legendární existence.
Tohle všechno mi proběhlo hlavou, když jsem zavíral víko oné pomyslné pokladnice a pro dnešek si z ní vybral jeden ze skvostů lemujících stále ještě aktuální kariéru san franciských TESTAMENT, totiž druhé řadové album „The New Order“. Nový (ne)pořádek na hudební scéně sice již v době jeho zrodu byl nějaký ten čas nastolen, to je pravda, nicméně rozhodně nebylo na škodu zvůraznit to světu ještě jednou a nahlas. A to i proto, že Chuck Billy, obr s nezaměnitelným tělesným i pěveckým charismatem, se na rozdíl od debutu „The Legacy“ (1987) konečně zapojil také do procesu vzniku jednotlivých skladeb, což samosebou tvář alba rovněž ovlivnilo.
Vyjmenovat přednosti téhle thrashové bonboniéry je jinak stejně tak lehké jako vyjmenovat důvody, kvůli kterým TESTAMENT na konci osmdesátých let minulého století sklízeli takový úspěch. Inu, krom Chucka Billyho měli také famózního kytarového špílmachra Alexe Skolnicka, měli i stejně talentovaného riffového „dělníka“ Erica Petersona a k tomu všemu navíc navýsost světovou formu, což v dané chvíli učinilo z realizace „The New Order“ laskominku té nejvytříbenější kvality. Na čele alba stojí „Eerie Inhabitants“, skladba, která na stůl vyloží hned všechny trumfy TESTAMENT najednou. Magickou kytarovou předehru zahalenou v bouřkovém oparu, bleskový rozjezd extrémně nažhavené riffové bestie, zpomalený jen v čase pro neuvěřitelně šťavnaté a vynalézavé kytarové sólo, a zvučný ryk zpěvákových hlasivek. Strýček černé svědomí vyzývá k tanci tetičku agresi, na přešlapy se nehraje. Titulní „The New Order“ masíruje posluchače téměř totožným způsobem, což se zdá být o to neuvěřitelnějším, o co následující „Trial By Fire“ do třetice všeho dobrého přináší skutečný křest ohněm. Nová sugestivní předehra, nový nesmrtelný riff a především tempo, tempo, které je naprosto neuvěřitelné, ačkoliv neznamená žádnou závratnou rychlost. Když si ještě dnes vzpomenu na Chucka Billyho, kterak se svým elegantním polostojánkem na mikrofon v rukou divoce poguje v klipu k téhle skladbě, běhá mi z toho nasazení málem mráz po zádech. TESTAMENT to však před sebou hrnou dál, přímočarou „Into The Pit“ doplní pro zklidnění jemná instrumentálka „Hypnosis“, po níž už přichází čas pro další nesmrtelnou pecku „Disciples Of The Watch“, inspirovanou známým hororem „Kukuřičné děti“. Nervy jsou stále našponované k prasknutí a navzdory neutišitelným sólovým hrátkám kytary prakticky bez vydechnutí pokračujeme v onom neskutečném, magnetickém tempu. Hysterický výlev „The Preacher“ vystřídá a zjemní v „Nobody´s Fault“ (cover verzi AEROSMITH z dávného roku 1976) a jde se do finále, v němž „A Day Of Reckoning“ sečte celkový účet a naprosto famózní instrumentálka „Musical Death (A Dirge)“ jej také definitivně podtrhne.
A výsledek? Pche, nenechte se vysmát. K nezaplacení.
„The New Order“, to je jedna z výstavních skříní TESTAMENT, a proto také jedna z výstavních skříní thrash metalu jako takového. O tom myslím nemá cenu diskutovat.
Chuck Billy
- zpěv
Alex Skolnick
- kytara
Eric Peterson
- kytara
Greg Christian
- baskytara
Louie Clemente
- bicí
1. Eerie Inhabitants
2. The New Order
3. Trial By Fire
4. Into The Pit
5. Hypnosis
6. Disciples Of The Watch
7. The Preacher
8. Nobody´s Fault
9. A Day Of Reckoning
10. Musical Death (A Dirge)
Titans Of Creation (2020)
Brotherhood Of The Snake (2016)
Dark Roots Of Earth (2012)
The Formation Of Damnation (2008)
Live In London (DVD) (2005)
First Strike Still Deadly (2001)
The Very Best Of Testament (Best Of) (2001)
The Gathering (1999)
Signs Of Chaos (Best Of) (1997)
Demonic (1997)
The Best Of Testament (Best Of) (1996)
Live At The Fillmore (Live) (1995)
Low (1994)
Return To The Apocalyptic City (EP) (1993)
The Ritual (1992)
Souls Of Black (1990)
Practice What You Preach (1989)
The New Order (1988)
Live At Eindhoven (Live) (1987)
The Legacy (1987)
Datum vydání: Čtvrtek, 5. května 1988
Vydavatel: Megaforce/Atlantic
Stopáž: 39:20
Produkce: Alex Perialas, Jon & Marsha Zazula
Studio: Pyramid Sound Studios, Ithaca, NY
Stejná pecka jako debut! Trocha škoda toho zvuku...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.